پایگاه های اطلاعاتی

پایگاه های اطلاعاتی اشتراک شده بین المللی


سامانه جامع تامین علمی لاتین، سامانه ای جامع جهت دسترسی مستقیم دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی به پایگاه های معتبر علمی و جستجو در بیش از ۷۰ میلیون عنوان می باشد.

برای مشاهده نام پایگاه های علمی که  دسترسی به آنها از طریق این سامانه امکان پذیر است برروی اینجا کلیک کنید.

 

 

پایگاه های اطلاعاتی اشتراک شده ملی
noormags

 

پایگاه مجلات تخصصی نور

این پایگاه دارای هزاران شماره مجله در صدها  عنوان از مجلات کهن تا امروز است.علاوه بر عرضه و امکان ذخیره‌سازی مجلات به صورت تمام‌متن و تمام‌تصویر (Full Text & Full Image)، قابلیت‌هایی چون: جستجو، نقد، برگزیدن و مدیریت مقالات و نیز اطلاعات مربوط به صاحبان آثار را در اختیار کاربر قرار می دهد.

برای راهنمایی کامل استفاده از این پایگاه برروی اینجا کلیک کنید.

Civilica

 

بانک مقالات کنفرانسها

سیویلیکا پایگاه مرجع تخصصی ارائه کننده مقالات کنفرانسهای علمی کشور و پوشش دهنده بیش از ۶۰۰۰۰۰ عنوان مقاله تخصصی تائید شده توسط هیات داوران کنفرانسها است.  نمایه بیش از پنج میلیون صفحه مقاله داخلی دراین پایگاه استنادی است. امکان جستجو براساس عنوان مقالات ، نویسندگان، کلمات کلیدی و چکیده مقالات وجود دارد.

برای راهنمایی کامل استفاده از این پایگاه برروی اینجا کلیک کنید.

 

irannamaye

پایگاه های اطلاعاتی رایگان ملی
پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج بتا)

پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج)، دستاورد کاربرد فناوری اطلاعات در خدمات مدیریت اطلاعات علم و فناوری در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) است.بیشترین داده‌های روزآمد گنج از پایان‌نامه‌ها و رساله‌هاست، ولی قلمرو مدیریت اطلاعات علم و فناوری بسیار گسترده بوده و طرح‌های پژوهشی، پایان‌نامه‌ها،‌ رساله‌ها، پیشنهاده‌ها، پروانه‌های اختراع، گزارش‌های دولتی، همایش‌های علمی، نشریه‌های علمی، مقاله‌های علمی، ناشران علمی، و روزنامه‌ها و همچنین کتاب‌شناسی‌ها، واژه‌نامه‌ها، و فهرست‌های مستند نام‌ها را در بر داشته است.

پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

پایگاه مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی به عنوان بانک جامع و روز آمد منابع علمی کشور شامل بانک های متنوع و متعددی است که خدمات و سرویس های گوناگونی را به جامعه علمی کشور ارائه می دهد. این پایگاه با هدف ترویج و اشاعه اطلاعات علمی و سهولت دسترسی پژوهشگران، محققان و کاربران به منابع علمی در راستای توسعه فرهنگ تحقیق و پژوهش در کشور، فعالیت نموده و به عنوان تنها بانک دسترسی آزاد (Open Access) منابع علمی در کشور، اصل مقالات را به صورت نامحدود در اختیار کاربران خود قرار داده است.

برای راهنمایی کامل استفاده از این پایگاه برروی اینجا کلیک کنید.

سامانه مجلات علمی دانشگاه تهران

سامانه نشر مجلات علمی دانشگاه تهران، شامل ۱۴۵ نشریه، ۳۵۲۵ شماره نشریه و تعداد ۳۸۲۲۸ مقاله منتشر شده می باشد . کادر جستجو در مقالات که در صفحه اصلی قابل دسترسی  است .استفاده از این گزینه برای جستجوی مقالات براساس نام نویسندگان و یا کلیدواژه ها می باشد.

موتور جستجوی علم نت

علم نت یک جویشگر علمی فارسی است که با رویکردی شبیه به گوگل اسکالر و با تمرکز بر اسناد علمی فارسی طراحی شده است. این جویشگر سایت های نمایه کننده اسناد علمی مانند مگیران، نورمگز، SID.ir، ensani.ir، سیویلیکا، ایرانداک و همچنین سایت های اصلی نشریات علمی پژوهشی را ایندکس کرده و در قالب یک جویشگر تخصصی و یکپارچه در اختیار پژوهشگران قرار می دهد.

 

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (انگلیسی: Islamic World Science Citation Center) یا به اختصار ISC یک سامانه اطلاع رسانی علمی است که در صدد تجزیه و تحلیل مجلات علمی کشورهای اسلامی بر اساس معیارهای علم سنجی معتبر اسلامی می‌باشد. ایران با تولید ISC، بعد از ایالات متحده که ۶۰ سال در مطالعات استنادی تجربه دارد و نیز بعد از کشور هلند، سومین نظام استنادی جهان را بنیانگذاری کرده‌است.

  پرتال جامع علوم انسانی

 

 

 

 

 

پرتال جامع علوم انسانی مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه علوم انسانی با دسته بندی موضوعی داده های علمی در آن می‌باشد که در قالب بیش از ۳۲۰۰ موضوع، حوزه های مختلف علوم انسانی را شامل می شود.

 

 پایگاه حوزه

پایگاه حوزه وبگاهی است که در جهت تبلیغ، ترویج و اطلاع رسانی نسبت به معارف دینی و موضوعات فرهنگی و ملی، با هدف تبیین و روشنگری، فعالیت می کند.

برای اطلاعات کامل  این پایگاه برروی اینجا کلیک کنید.

 

 موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت (ع)

مؤسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت علیهم السلام یک موسسه پژوهشی، فرهنگی در شهر اصفهان است که به منظور ایجاد یک پایگاه علمی برای پژوهشگران و انتشار معارف موجود در حوزه اندیشه اسلامی با عنایت خاص به فرهنگ الهی تشیع اثنی عشری تأسیس یافته است.

خدمات این پایگاه:کتابخانه دیجیتال در علوم اسلامی و ارائه منابع شیعه در آن باامکان جستجوی ساده و پیشرفته و مشاهده متن کامل کتاب و نسخ خطی و دانشنامه اسلامی و ... می باشد.

برای اطلاعات کامل  این پایگاه برروی اینجا کلیک کنید.

 

بانک داده‌های اقتصادی و مالی

بانک داده‌های اقتصادی و مالی با تاکید بر حوزه عملکرد وزارت امور اقتصادی و دارایی به ارائه آمار و اطلاعات در بخش‌های بازار سرمایه، خصوصی‌سازی، سرمایه‌گذاری خارجی، مالیات، گمرک و خزانه‌داری با تواتر سالانه، فصلی، ماهانه و روزانه می‌پردازد. از دیگر ویژگی‌های بانک داده‌های اقتصادی و مالی ارائه آمار و اطلاعات در حوزه عملکرد وزارت متبوع در سطح استانی و با تواتر فصلی و سالانه است. همچنین با توجه به جایگاه وزارت امور اقتصادی و دارایی در برنامه‌ریزی و اجرای سیاست‌های کلان اقتصادی کشور بانک مذکور در حوزه‌های حساب‌های ملی، بازار کار، شاخص‌های توزیع درآمد، بخش‌های صنعت و کشاورزی به ارائه آمار و اطلاعات می‌پردازد.

پایگاه پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن

پایگاه معارف قرآن، باهدف ارایه خدمات علمی به پژوهش گران و محققان علوم قرآنی راه اندازی شده  است. بانک مقالات قرآنی به شکل طبقه بندی وموضوعی مقالات قرآنی را درخودجای داده است.

این پایگاه دارای بخش های زیر است:

  1. بانک مقالات قرآنی
  2. نسخه های دیجیتالی آثار مرکز : ترجمه های قرآن مرکز ؛ تفسیر راهنما ؛ فرهنگ موضوعی تفاسیرو....
  3. اطلاع رسانی از پژوهش های قرآنی
  4. دسترسی به کتابخانه تخصصی قرآن
  5. پاسخ به پرسش‌های قرآنی

 

 

پایگاه های اطلاعاتی رایگان بین المللی
کتاب ها و مراجع علمی الکترونیکی

مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی مؤسسه‌ای علمی ـ پژوهشی است که در اسفند ماه ۱۳۶۲ به منظور تدوین و انتشار دانشنامه‌های عمومی و تخصصی و کتب مرجع در ابعاد مختلف معارف بشری به ویژه فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی بنیاد نهاده شد.مدخل های دایرهالمعارف بزرگ اسلامی شامل: کلیۀ زمینه‌های خرد و کلان فرهنگ و تمدن اسلامی، مانند قرآن ‌شناسی، فقه، حدیث، تاریخ سیاسی و اجتماعی، جغرافیای تاریخی و انسانی، اسلام و فرقه‌های اسلامی اعم از فرق مذهبی و مکاتب کلامی، فلسفه و عرفان، زبان و ادبیات سرزمین‌های اسلامی، تاریخ علوم ریاضی و طبیعی، هنر و معماری در سرزمین‌های اسلامی، مردم‌شناسی، و نیز جنبه‌های فرهنگ بومی و محلی اقوام مسلمان است.

 

  مرکز آمار ایران

به عنوان یگانه مرجع آمار رسمی کشور، نهادی هوشمند، دارای جایگاه محوری در سیاستگذاری و هدایت در تولید آمارهای رسمی کشور، تعیین‌کننده و پیشگام در تأمین آمارهای مورد نیاز  است. این مرکز عرضه‌کننده آمار مطمئن، دقیق، صحیح و بهنگام مبتنی بر استانداردهای ملی و جهانی، می باشد.

 

اسلام پدیا

یک دایره المعارف اسلامی به معنای وسیع کلمه است که به همۀ ابعاد اسلام می پردازد و همۀ مذاهب اسلامی را شامل می شود؛ یعنی از دو جهتِ قلمرو و نگاه، از جامعیت برخوردار است. در اسلام پدیا تنها مطالب اسلامی یا آنچه مقدمه (مبادی قریبه) برای مباحث اسلامی محسوب می شود، به صورت دانشنامه ای قرار می گیرد. اسلام پدیا سایتی مرجع است و به اتقان و اعتبار مطالب تأکید دارد. . سایت اسلام شناسی "اسلام پدیا" که بصورت جامع و دسته بندی شده با قابلیت های نرم افزاری بالا است.

لغت نامه ها

JournalTOCs

از طریق این سایت می توانید به فهرست مقالات بیش از ۲۹ هزار نشریه معتبر علمی دنیا در رشته های مختلف دسترسی پیدا کنید و متن کامل بیش از ۱۲۰۰۰نشریه آن را به صورت رایگان دانلود نمایید. پس از ورود به سایت در قسمت جستجو، بر اساس نام نشریه یا کلیدواژه ها جستجو نمایید و نشریاتی که دارای نشان دسترسی آزاد (Open Access) هستند را می توانید به صورت رایگان دانلود فرمایید.

EconLit

پایگاه EconLit (اکونلیت) یکی از مهم ترین پایگاههای اطلاعاتی اقتصادی در جهان  و ابزار اساسی پژوهش‌های اقتصاداست، مطالب این پایگاه  به صورت «اطلاعات کتاب‌شناختی به همراه چکیده‌های برگزیده» در زمینه  اقتصادی بین المللی از سال ۱۹۶۹ میلادی تاکنون را پوشش می دهد.

پایگاه اکونلیت شامل انواع گسترده‌ای از منابع منتشر شده در سراسر جهان همانندمقاله ها، کتاب‌ها و پایان‌نامه‌ها و مجموعه مقاله های ارائه شده در همایش است.

پایگاه اطلاعاتی SAEG

پایگاه اطلاعاتی سیج (SAGE) شامل کتاب ها ومجلات انتشار یافته توسط انتشارات بین المللی سیج (SAGE Publications) است. این پایگاه شامل بیش از ۱۰۰۰ مجله است که از جمله روانشناسی، علوم اجتماعی، پزشکی، تکنولوژی و … است. بیشتر مجلات این موسسه انتشاراتی دارای ضریب تأثیر بالا در فهرست نشریات آ اس آی است که نشان دهنده کیفیت بالای علمی آن‌هاست.

Oxford Journals

یکی از ناشران اصلی نشریات علمی – پژوهشی دانشگاهی است. امکان دسترسی آزاد به برخی از نمونه مجلات وجود دارد. نشریات آکسفورد بالغ بر ۱۸۰ عنوان نشریه را شامل می‌شود.زمینه های موضوعی آن شامل: علوم انسانی(Humanities)، حقوق (Law)،ریاضیات (Mathematical)، پزشکی (Medicine)، علوم اجتماعی (Social science) است.

 

پایگاه اطلاعاتی Science direct

 Science Direct یک پایگاه اطلاعاتی تمام متن علمی است که مقالات و کتاب های الکترونیکی ارزشمند و علمی را در پایگاه خود ارائه می دهد.در حال حاضر بیش از ۱۲ میلیون مقاله و فصل های کتاب الکترونیکی در آن موجود است. این پایگاه شامل منابعی درهمه موضوعات بخصوص علوم پایه ، علوم محض، کشاورزی ، فنی و مهندسی، علوم پزشکی ، اقتصاد و علوم انسانی و علوم اجتماعی است.در این پایگاه می توان بیش از ۳۸۰۰ مجله علمی، فنی، پزشکی به صورت تمام متن (fulltext) و بیش از ۷۰ میلیون چکیده مقالات علمی دسترسی پیدا کرد.همچنین بیش از ۲۵۰۰۰۰ مقاله به صورت دسترسی آزاد می باشد.

پایگاه اطلاعاتی Springer

اشپرینگر (Springer) ناشر علمی در زمینه چاپ و نشرمجلات، نشریات تخصصی و کتب علمی  و مشتمل بر بیش از ۱۲ میلیون سند، بیش از ۲۳۹۰۰۰ کتاب الکترونیک از سال ۱۹۸۲، بیش از ۳۴۰۰ ژورنال، ۵۰۰۰۰ پروتکل (protocols) و بیش از ۹۰۰ کتاب مرجع ، شامل موضوعات : مدیریت و بازرگانی، شیمی، علوم کامپیوتر، اقتصاد و .... می باشد.

 

 

موسسه مطالعاتی و تحقیقاتی آفران

موسسه مطالعاتی و تحقیقاتی آفران به  بررسی و مطالعات کشورهای آفریقایی در زمینه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی آن ،حضور ایرانیان در طول قرن های متمادی در قاره آفریقا به احیاء این تعامل و ارتباطات تاریخی پرداخته تا از این رهگذر روابط ایران با کشورهای حوزه آفریقا را بیش از پیش بر اساس شناخت هر چه بیشتر از امکانات و ظرفیت های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی متقابل گسترش دهد.

 

Economy

سایت Economy به بیان مطالب آموزشی و راهنمایی‌هایی برای افرادی می‌پردازد که قصد فعالیت در زمینه اقتصاد را دارند. در این سایت می‌توان آموزش‌ها و مطالب را درباره اقتصاد در کشورهای مختلف دنیا، ریسک‌های تجارتی، صنایع، سرمایه‌گذاری صحیح را در کنار تولیدات مؤسسه، رویدادهای مهم اقتصادی در دنیا، مقالات تحقیقاتی، امکانات جستجو در مطالب سایت، خبرنامه رایگان سایت، مشاوره درباره انجام فعالیت‌های اقتصادی توسط مشاوران مؤسسه را می‌توان از عناوین مندرج در این سایت نام برد.

IFC

این سایت به سازمان بین‌المللی تجارت جهانی تعلق دارد. سایت زبان‌های عربی، اسپانیایی، فرانسوی، روسی، چینی و ژاپنی  را پشتیبانی می‌کند. امکانات جستجو در سایت قرار داده شده است تا کاربر بتواند مطالب مورد نظر خود را در سایت جستجو نموده و آن را پیدا نماید. بخش تحقیقات اقتصادی، منابع اطلاعاتی، تجارت در سازمان، پروژه‌های سازمان، اخبار اقتصاد دنیا، مناطق مختلف اقتصادی، آموزش، ارتباطات، فناوری‌های روز، نفت، گاز، معادن، یافته‌های محققان اقتصادی، برنامه‌های بخش آسیایی،      بخش اروپایی، بخش مرکزی، مدارس و مراکز آموزشی اقتصاد، برنامه‌های لیزینگ در روسیه، انتشارات سازمان و بسیاری مطالب دیگر را می‌توان در این سایت مشاهده نمود و درباره هر کدام به کسب اطلاعات پرداخت.

پایگاه مرجع دانشگاههای ایران


درباره پایگاه مرجع دانشگاههای ایران https://www.uniref.ir
پایگاه مرجع دانشگاههای ایران به معرفی و رتبه بندی دانشگاهها و مراکز پژوهشی کشور می‌پردازد و علاوه بر نمایش نمودارهای رتبه بندی سالانه و حجم تولیدات علمی هر مرکز به صورت مجزا، به ارائه تحلیلهای پیشرفته‌تری از محتوای علمی تولید شده در دانشگاهها می پردازد.
- داده های نشریات و مجلات علمی ایران از مرجع نشریات علمی ایران
- داده های کارآفرینی و نوآوری دانشگاهها از اکوسیستم کارآفرینی ایران
- برخی از داده ها و آمار دانشجویان و اساتید از موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی
- داده های طراح های پژوهشی و تحقیقاتی مراکز علمی از بخش طرح های پژوهشی پایگاه سیویلیکا
- داده های پایه مقالات بین المللی به صورت برخط از Scopus و Punmed استخراج و توسط خود سایت تحلیل و علم سنجی می شوند.
- سایرمقالات پُراستناد، تعداد جوایز کسب شده، تعداد پروانه ثبت اختراع، تعداد اعضای هیئت علمی، تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی و کارشناسی و... استفاده‌ می‌شود.
شاخص تولید:
شاخص تولید نشان‌دهنده تعداد تولیدات علمی که توسط اعضای هیئت علمی یا دانشجویان هر دانشگاه منتشر شده است. به عبارت دیگر حداقل یکی از نویسندگان باید دارای وابستگی سازمانی به دانشگاه مربوطه باشد. این شاخص نشان دهنده کمیت تولیدات علمی است.
شاخص استناد:
شاخص کیفی محسوب می‌شود ،تعداد کل استنادهای دریافتی هر دانشگاه طی سال‌هایی که تولیدات علمی دانشگاه در پایگاه‌های استنادی ( Web of Science، Scopus،Google Scholar) نمایه شده است، مورد بررسی قرار می‌گیرد.
شاخص هیرش:
شاخص هیرش یک پژوهشگر برابر با h است، اگر h مقاله وی هر کدام حداقل h استناد و سایر مقاله‌های وی کمتر از h استناد دریافت کرده باشند. شاخص هیرش مبتنی بر مجموعه مقاله های پراستناد و تعداد استنادهای دریافتی است. این شاخص می‌تواند به عنوان یکی از شاخص‌های نشان دهنده کیفیت مقاله های منتشر شده توسط یک فرد، سازمان و یا کشور مورد استفاده قرار گیرد.
مقالات پُراستناد:
مقاله پُراستناد به مقاله ای گفته می شود که از زمان انتشار تاثیر بسیاری بر آثار علمی و پژوهشی داشته و استناد زیادی دریافت کرده باشد. از نظر مؤسسه اطلاعات علمی، بنیانگذار نمایه استنادی علوم، به مقاله ای پُراستناد گفته می شود که جزو ۱ درصد بالای مقاله های پُراستناد حوزه خود باشند.
تعداد جوایز بین‌المللی:
جوایز علمی به عنوان معیار و ملاکی برای ارزیابی عملکرد افراد و موسسات و دانشگاه‌ها در نظر گرفته می‌شوند. به طوری که بسیاری از نظام‌های جهانی‌ رتبه‌بندی، نمراتی را به کسب جوایز بین‌المللی اختصاص داده‌اند.
تعداد پروانه‌های ثبت اختراع:
تعداد پروانه‌ای ثبت اختراع که در دفاتر معتبر ثبت اختراع نظیر دفتر ثبت اختراع اروپا، آمریکا، آلمان به ثبت رسیده است.
سطوح رتبه‌بندی دانشگاه‌ها
رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی انجام‌ می‌شود. نظام‌های رتبه‌بندی سالانه تعداد زیادی از دانشگاه‌ها را براساس شاخص‌های آموزشی و پژوهشی ارزیابی و رتبه‌بندی می‌کنند.
رتبه بندی دانشگاههای دولتی در سال ۱۳۹۷
دانشگاههای دولتی تاکنون تعداد ۴۳۲۱۷۷ مقاله کنفرانسی، ۶۴۱۰۲ مقاله ژورنالی و۴۷۶۷۱۸ مقاله در خارج از کشور منتشر نموده اند.
در سال آماری ۱۳۹۷ دانشگاههای دولتی دارای ۶۳۹۷۱ عضو هیات علمی و ۱۰۱۹۴۸۳ دانشجو بودند.این مراکز تاکنون برگزار کننده ۱۳۹۶ همایش علمی کشور را بر عهده داشته اند و صاحب امتیاز ۷۴۰ ژورنال تخصصی داخل کشور هستند و ۵۱۳۲ شماره از این نشریات علمی را با موفقیت منتشر نموده اند.ما از ابتدای سال ۱۳۹۷ تا کنون تعداد ۱۹۰۸۲ خبر رسمی را از دانشگاههای دولتی در پایگاه اخبارعلمی ثبت نموده ایم.فهرست زیر رتبه بندی ۱۴۹ دانشگاههای دولتی را در سال ۱۳۹۷ نمایش می دهد. می توانید رتبه بندی را بر اساس سنجه های مختلف و یا برای سالهای متفاوت تنظیم نمایید.
دانشگاه امام صادق(ع) به عنوان مرجعیت علمی در حوزه علوم انسانی و اسلامی در رتبه‌بندی دانشگاههای دولتی در بین ۱۴۹ دانشگاه دولتی کشور در رده شصت و یکم


    قرار دارد.