رکورد قبلیرکورد بعدی

" قبله اثنی عشریه "


نوع مدرک : MF
زبان مدرک : ara
شماره رکورد : 131166
عنوان و نام پديدآور : قبله اثنی عشریه [نسخه خطی]/ / از: محمد بن محمد زمان کاشانی
وضعیت نشر : : محمد حسین بن محمد علی خوراسکانی.
مشخصات فیزیکی : ‮‭۱۴۱‬ ر-‭۲۲۱‬پ.‬؛ ؛ وزیری.۵/۱۵*۵/۲۵ سم.۲۲۵ گ.۲۱س.
يادداشت : تاریخ تالیف:۱۱۶۳ق است.در کتابخانه مجلس نسخه‌ای دیگر از این رساله در ضمن مجموعه ش 627 موجود است که این جدول‌ها را یک جدول نشان دهنده سمت قبله.) بقیه جداول را کاتب در پایان مجموعه به طور جداگانه آورده است این رساله در برخی مدارک به نام اثناعشریه نیز معرفی شده ولی نام صحیح آن همین قبله اثنی عشریه است که در دیباچه بدان تصریح شده است.
يادداشت : بسمله، الحمد لله الذی، جعل الکعبه البیت الحرام قیاما للناس فیه آیات بینات مقام ابراهیم و الصلوه و سلام علی نبیه...اما بعد.چون در این اوان محنت نشان از صرصر حوادث ایام دروس معالم علماء اعلام قواعد ملت را متزلزل و رخنها در ارکان دین انداخته مبتدیان طلبه را متصدی امر خطیر توی که اکابر فضلاء خود را در خور آن نیافته ساخته بمجرد ملاحظه کتب بعضی از متاخرین...تا انکه شخصی از مدعیان...
: ...و بر چهره شاهدان خال انتخاب نهاده تشریف تحسین پوشد و فی بعض اللیالی من اول الربیعین فی الاول من الثالث من الثالثیه من السابع من الثانیه من الالف الثانی اتفق فراغ مولفه محمد بن محمد زمان الاصفهانی.تغمد هما الله تعالی بالاوایل من الثوانی و من علیهما من رضوانه بالغوالی حامدا مصیلا مسلم مستغفرا.
يادداشت : نسخ زیبا.
: سمرقندی شکری رنگ.
: تیماجی ضربی قرمز سیر که یک ترنج در میان گوشه روی آن کوبیده‌اند.
يادداشت :
يادداشت :
يادداشت : نسخه در زمان زندگی مولف مرآه الازمان نوشته شده و همه از مولفات او است و حاشیه‌هایی از مولف با نشان «منه دام ظله» و یا «منه زید عزه» دارد.در پایان آن نشان «م ت ق ره» دیده می‌شود.
: در حواشی نسخه حاشیه‌هایی است تز مولف و فقراتی منقول از رساله قبله غیاث‌الدین منصور، نهایه الادراک شیرازی، روض الجنان، شیخ جعفر، شیخ علی بیرجندی، شرح شهید ثانی بر الفیه شهید اول رساله قبله شیخ حسن ، قبله الآفاق، رساله قبله شیخ حسین، قبله الآفاق، رساله قبله شیخ حسین بن عبدالصمد، شرح الفیه از شیخ حسین، رساله قبله خراسان از شیخ حسین، ازاحه العله، تفهیم ابوریحان، قانون ابوریحان، تحفه شیرازی، تذکره خفری، رساله منصوریه در قبله (همان رساله قبله غیاث‌الدین منصور) زیج اشرفی، سیف‌الدین یزدی.
يادداشت : ماخذ فهرست: مجلد سوم، صفحه ۲۶۸۶-۲۶۸۷.
: نک: ذریعه، ۱/۱۱۸-۱۷، ۴۳-۴۴-۵؛ ۳۱۳.
کتابنامه ، واژه نامه و نمايه هاي داخل اثر : این رساله دارای ۱۲ باب است و فهرست ابواب را مولف در آغاز بدین‌گونه آورده.
: باب 1. در تحدید قبله و وجوب استقبال آن.
: باب ۲. و صوب تعلم علامات بر اهل ایمان.
: باب ۳. مسئله انحراف از قبله مسلمانان.
: باب ۴. اتحاد علامت کوفه و بصره الی عبادان.
: باب ۵. عبارات مبهمه [فقها در امر قبله] و رفع ابهم آن.
: باب ۶. قبله عراق عجم و فارس خوزستان تا طبرستان و خراسان.
: باب ۷. در احوال جدی و قطب از ستارگان.
: باب ۸. سایر علامات اهل عراق و مشارکین ایشان.
: باب ۹. بیان تیاسر عراقین و غیر ایشان.
: باب ۱۰. در جواز رجوع به علم هیئت و اخذ علامات از آن.
: باب ۱۱. دائره هندیه و انحراف بلدان.
: باب ۱۲. در طرق دیگر استعلام سمت آن.در پایان باب ۱۲ مولف این جداول ترتیب آمده:
: الف: نخست جدول سمت قبله منقول از زیج اشرفی تالیف سیف‌الدین یزدی.
: ب. جداول طول و عرض و درجات و اختلافات و انحرافات است که بالای آن نوشته «عمل مولانا محمدباقر یزدی در رساله مطلع الانوار».در این نسخه مقدمه جدول پس از جداول اسامی بلاد قرار گرفته است.
: ج. پس از فاصله دو صفحه، باقی جدول اسامی بلاد است با دو خانه برای نشان دادن انحرافات و درجات بلاد.این جداول ۱۳ صفحه است و پس از آن ۲۲ برگ است که جدول کشی شده اما چیزی روی آنها نوشته نشده و پس از آن بقیه جدول سمت قبله منقول از محمد باقر یزدی.در آخر باب یازدهم نیز جدولی است بسیار روشن و سودمند از خود مولف در ۴ صفحه که نشان دهنده اقالیم، بلاد بفرسخ.در پایان باب ۱۲ (پس از تمام شده همه جداول) مولف از دیگر طرق استعلام نقطه سمت قبله سخن گفته است.
آدرس ثابت

پیشنهاد خرید
رکوردهای مرتبط
صیغ النکاح
پیوستها
Search result is zero
نظرسنجی
نظرسنجی منابع لاتین

1 - کيفيت نمايش فايل‌هاي ديجيتال به چه صورت است؟
2 - کیفیت فایل ها برای دانلود چگونه است؟